پیشنهاد تأسیس “خط تلفن‌ قرمز” میان ایران و عربستان Germany: we need Direct Line Red Phone between Iran & Saudi Arabia

Spread the facts!

آلمان

سیاستمداران آلمانی خواستار میانجیگری آلمان در کشمکش‌های خاورمیانه هستند. آنها پیشنهادهایی چون راه‌اندازی یک خط ارتباطی مستقیم میان ایران و عربستان و برگزاری کنفرانسی برای صلح و امنیت خاورمیانه را مطرح کرده‌اند.

    
Bundestag - Generaldebatte (picture-alliance/dpa/M. Kappeler)

امید نوری‌پور، نماینده ایرانی‌تبار بوندس‌تاگ و سخنگوی کمیسیون خارجی حزب سبزها، خواستار میانجیگری فعال این کشور در تنش خاورمیانه شده است. 

نوری‌پور در گفتگو با شبکه خبری NTV آلمان، ضمن اشاره به عضویت آلمان در شورای امنیت سازمان ملل، تأکید کرده که آلمان با هر دو کشور ایران و عربستان به طور سنتی روابط خوبی دارد و باید برای رهبران هر دو کشور روشن کند که جنگ در منطقه چه پیامدهایی خواهد داشت.

نوری‌پور دو پیشنهاد را مطرح کرده است. او گفته است هدف کوتاه مدت آلمان باید حمایت از تحقیق مستقل سازمان ملل درباره حملات اخیر به تأسیسات نفتی عربستان باشد و همزمان پیشنهاد کرده که “فهرستی از گروه‌ها یا کشورهایی تهیه شود که از تشدید تنش در منطقه سود می‌برند”. 

به عقیده نوری‌پور آلمان باید هدف بلندمدتی را هم دنبال کند و با میانجیگری میان ایران و عربستان، یک کانال ارتباطی مستقیم بین تهران و ریاض راه‌‌ بیاندازد. نوری‌پور تأکید کرده که در شرایط خطرناک کنونی “یک خط تلفن قرمز ارتباطی وجود ندارد تا بتوان از طریق آن راهی برای کاهش تنش پیدا کرد”.

نوربرت روتگن، رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس فدرال آلمان هم با تأکید بر این نکته که خاورمیانه همسایه دیوار به دیوار اروپاست، یادآوری کرده که هر اتفاقی در آن بیفتد، به طور مستقیم اروپا را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

نوربرت روتگن که عضو حزب دمکرات ‌مسیحی آلمان است، در گفتگو با رادیو دویچلندفونک، تصریح کرده که می‌توان کنفرانسی با موضوع “امنیت و همکاری در خاورمیانه” برگزار کرد و از تمام کشورهای منطقه دعوت کرد در آن شرکت کنند و برای گفتگو پای یک میز بنشینند.

روتگن همزمان خواستار تمدید ممنوعیت فروش سلاح به عربستان شده است. دولت آلمان در واکنش به قتل جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان، فروش سلاح به عربستان را تا پایان سپتامبر ۲۰۱۹ میلادی (۸ مهر) متوقف کرد. روتگن تأکید کرده است که خرید گسترده سلاح توسط عربستان “هیچ تأثیری در ایجاد ثبات منطقه نداشته است”. 

او وضعیت خاورمیانه را بسیار خطرناک و در آستانه جنگ توصیف کرده است.

روتگن سکوت عربستان پس از حملات پهپادی به تأسیسات نفتی این کشور را قابل تأمل‌ خوانده و گفته است: «این به وضوح نشان می‌دهد که هیچ یک از طرفین، نه ایران، نه آمریکا و نه عربستان، هیچ علاقه‌ای به جنگ ندارند.»

 

در همین زمینه:

….

Be the first to comment

Leave a Reply